Logo Zakładu Aktywności Zawdowej im. Jana Pawła II w Branicach

Nasze aukcje na Allegro
Znajdź nas na Facebook

To była bardzo wyjątkowa wycieczka w okolicę Zwardonia

Obecnie w bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie, dużą rolę odgrywa relacje międzyludzkie. Mają one wieloraki charakter, jeśli chodzi o akceptację wzajemną. Nie zawsze jest ona zadowalająca dla wszystkich, a przyczyną jest nierzadko niepełnosprawność. Powoduje ona odsunięcie osób niepełnosprawnych na margines społeczeństwa co w XXI w. nie powinno mieć już miejsca. Są jednak podejmowane działania, by taką sytuację stale zmieniać. Jedną z takich form podejmowanych w naszym Zakładzie są wycieczki, które dają satysfakcję, szansę na poznawanie nowych ludzi, podnoszą samoocenę osób niepełnosprawnych.

Wycieczka do Zwardonia

Wycieczka miała miejsce w dniach 12-15 września 2017 r. Grupa naszych pracowników wybrała się w okolice Zwardonia, do miejsca o nazwie Laliki. Właśnie tam funkcjonuje ZAZ, który jest też podmiotem ekonomii społecznej. Z racji usytuowania tegoż ZAZ-u, ich profil działalności dotyczy turystyki. Tam niepełnosprawni mogą pracować, spełniać się życiowo. W trakcie tej wycieczki poznaliśmy grupę pracowników ZAZ z Wodzisławia Śląskiego, który ma także swój bardzo ważny profil działalności, świadczy lokalnej społeczności usługi pralnicze.  

W kolejce górskiej W drodze na Górę Żar
W kolejce górskiej W drodze na Górę Żar
Szybowce nad górą Podziwiamy widoki
Szybowce nad górą Podziwiamy widoki
Nad Zalewem Żywieckim Wzajemna pomoc mile widziana
Nad Zalewem Żywieckim Wzajemna pomoc mile widziana
Zalew Żywiecki Wycieczka statkiem po zalewie – dobre humory dopisywały
Zalew Żywiecki Wycieczka statkiem po zalewie – dobre humory dopisywały

W trakcie pobytu odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc. Byliśmy w Koniakowej, gdzie powstają piękne serwety koronkowe. Wymagają wielu godzin cierpliwej pracy. Byliśmy także w Milówce, z której pochodzą bracia Golcowie. Kolejnym miejscem była Góra Żar, na którą wjechaliśmy kolejką linową. Tam był odpoczynek, oraz możliwość podziwiania krajobrazów górskich, nabrania sił wewnętrznych.

Następnie udaliśmy się nad Jezioro Żywieckie, po którym pływaliśmy godzinę czasu. W trakcie rejsu poznaliśmy historię i znaczenie omówionego miejsca. W ostatnim dniu naszej wycieczki, pojechaliśmy do Żywca, gdzie zwiedzaliśmy okolice rynku i park należący do pałacu Habsburgów. To miejsce ma duże znaczenie historyczne. Wieczorem mieliśmy czas na grillowanie oraz tańce, co dawało możliwość świetnej zabawy i dzielenia się wrażeniami. Po takiej bardzo ciekawej, zróżnicowanej tematycznie wycieczce pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

Walenty Potwora

 

I Targi Odnowy Wsi SPICHLERZ OPOLSZCZYZNY w Pilszczu

targi w pilszczu 01

Ludzie, to istoty, które stale poszukują wspólnych relacji na wielu płaszczyznach życia. Szukają wspólnych celów, w których mogą się realizować. Owocem tych wszystkich działań jest integracja, poznawanie oczekiwań i postaw. Jednym z takich przykładów są Targi Odnowy Wsi, które mają już 20-letnią tradycję. Program ten pokazuje wielkie zaangażowanie mieszkańców uczestniczących w nim miejscowości w dążeniu do istotnych zmian wizualno-przestrzennych, architektonicznych, poprawiających funkcjonalność miejscowości. Po ocenie co jest do zrobienia powstają pomysły nabierające priorytetowego znaczenia w określonych tematach. Najistotniejsze dokonania są oceniane i nagradzane finansowo i rzeczowo przez komisje. Targi motywują do spojrzenia „na swoje” i zachęcają do zrobienia korzystnych przeistoczeń w najbliższym otoczeniu.

I Targi Odnowy Wsi SPICHLERZ OPOLSZCZYZNY w Pilszczu odbyły się w dniach 13-15 sierpnia 2017 r. Jednym z przejawów prezentacji dobrych pomysłów na targach były stoiska z wielu okolicznych miejscowości z Polski i Czech prezentujące różnego rodzaju wyroby artystycznego rękodzieła. Dawało to możliwość zapoznania się z twórcami i ich dziełami. Dobremu nastrojowi uczestników sprzyjała piękna pogoda, oraz występy artystyczne cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności. Osoby prowadzące sprzedaż na swoich stoiskach mogły liczyć na pyszny poczęstunek i niezwykłą dbałość o uczestników za co jesteśmy bardzo wdzięczni Gospodarzom, a szczególnie Pani Sołtys Danucie Rudnickiej. Targi również licznie odwiedzali Czesi, przyjeżdżając rowerami i samochodami.

Nasz Zakład Aktywności Zawodowej również został zaproszony, by zaprezentować swoje wyroby ceramiczne, które spotkały się z dużym zainteresowaniem. Stoisko prowadzili: Alicja Jacheć, Andrzej Kubik, Mieczysław Razik, Przemysław Chuchla i Walenty Potwora.

Walenty Potwora

 

Kiermasz Wielkanocny w branickim Urzędzie Gminy

Dobrą okazję do pokazania ciekawych prac wykonywanych w naszym Zakładzie rękami osób niepełnosprawnych dają kiermasze. Kolejny Kiermasz Wielkanocny, który odbył się w dniach 6-7 kwietnia 2017 r. w Urzędzie Gminy Branice, był oczekiwanym przez nas spotkaniem z przedstawicielami lokalnej społeczności i możliwością zaprezentowania naszych wyrobów. Nasze stoisko z pięknymi przedmiotami w klimacie wielkanocnym było odwiedzane przez osoby przychodzących załatwiać swoje sprawy urzędowe, które przy okazji mogły nabyć jakiś bibelot świąteczny. Na stoisku nie brakowało zajączków, baranków, jajeczek i wyrobów użytkowych ozdobionych akcentami świątecznymi. Do wyboru, do koloru…

Kiermasz Wielkanocny w Urzedzie Gminy w Branicach Ceramika wielkanocna

Różnorodność prezentowanych wyrobów pozwalała każdemu klientowi znaleźć coś interesującego dla siebie. Nasze wyroby były chwalone za pomysłowość i estetykę wykonania. Była to kolejna sposobność promowania naszych wyrobów wśród mieszkańców Branic i okolicznych miejscowości. Myślę, że była to również dobra promocja naszego Zakładu, który daje zatrudnienie blisko 50 osobom niepełnosprawnym i pozwala im rozwijać swoje zainteresowania. Sprzedaż prowadzili: Alicja Jacheć oraz Walenty Potwora na zmianę z Przemysławem Chuchlą.

Walenty Potwora

 

Strona 1 z 10